BMW’nin yeni odağı elektrikli ve sürücüsüz otomobiller

BMW’nin yeni odağı elektrikli ve sürücüsüz otomobiller

BMW Group CEO’su Harald Krueger yaptığı bir açıklamada önümüzdeki dönemlerde satışları artırmaktan ziyade, şirket olarak elektrikli ve sürücüsüz otomobil teknolojilerine odaklanacaklarını ifade etti.

BMW Kullanmak Güney Kore’de Yasak!
BMW ve PSA Grubu İngiltere’de Üretimi Durduruyor
BMW Tarihçesi

Otomotiv sektörünün son dönemlerde yöneldiği iki önemli teknoloji var: Elektrikle çalışan ve sürücüsüz giden otomobil. İlkine ait örnekleri Tesla başta olmak üzere birçok farklı üreticiden gördük. Ancak tam manasıyla sürücüsüz bir otomobil konusunda henüz kat edecek epey yol var.

BMW Group CEO’su Harald Krueger yaptığı bir açıklamada önümüzdeki dönemlerde satışları artırmaktan ziyade, şirket olarak elektrikli ve sürücüsüz otomobil teknolojilerine odaklanacaklarını ifade etti. Sektörün geleceğinin bu iki unsurdan geçtiğini ifade eden Krueger, ön saflarda yer almayı planladıklarını ve çalışmalarını bu paralelde sürdürdüklerini belirtti.

Günümüzde elektrikli otomobil deyince ilk sıraya Tesla’yı yazsak da Alman üretici i3 ve i8 gibi fütüristik otomobilleriyle bu alandaki yeteneğini çoktan kanıtladı. Geçtiğimiz yıl 25 bin adet i3 satışı gerçekleştiren BMW, yıl sonuna kadar elektrikli otomobil satış hedefini 100 bin adet olarak belirledi.

Diğer taraftan sürücüsüz otomobil teknolojisi, şirketin fazlasıyla ciddiye aldığı bir başka konu. Buna BMW’nin 100. yıl etkinliğinde ikna olmuştuk. Alman üretici 100. yılını, rakipleri gibi geçmişe saygı kuşağı şeklinde ikonik bir modelle değil, yukarıdaki görselde de yer alan “Vision Next 100” isimli gelecek konseptiyle taçlandırmıştı.

İnteraktif bir yaşam alanı şeklinde tasarlanan akıllı otomobil, şirketin gelecek vizyonunu gözler önüne sermişti. Tüm bu açıklamaların ve yatırımların ışığında, BMW’nin “geleceğin otomobili” konusunda lider olmak için 100 yıl beklemeye niyeti yok gibi.

YORUMLAR

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Ahmet 1 sene ago

    Büyük bir merakla bekliyorum bu projeyi çok ilgi çekici olacağa benziyor. Alman devi hem elektrikle hem de sürücüsüz aracı hayal edip icraata geçti büyük bir yük demek bu araclar yapılabilir ama trafikteki hareket kabileyeti cok önemli. Cocukları arabaya koyup okula gönderip geri aracın geldiği yere döndüğünü düşünmek gerçekten akıl yakıyor hayırlısı ise olsun … Yazı ve bilgileriniz gercekten ilgi çekici ehliyetruhsat.com olarak başarılarınızın devamınızı diliyoruz.Teşekkürler.

  • DISQUS: 0