BMW ve PSA Grubu İngiltere’de Üretimi Durduruyor

BMW ve PSA Grubu İngiltere’de Üretimi Durduruyor

BMW’nin Mini, PSA’nın ise Vauxhall markalarının İngiltere’de bulunan tesislerinde üretimin durdurulacağı açıklandı.

BMW Kullanmak Güney Kore’de Yasak!
BMW’nin yeni odağı elektrikli ve sürücüsüz otomobiller
BMW ve Microsoft’tan Kripto Para Piyasasının Yüzünü Güldürecek Anlaşma

Alınan bu kararın arkasında etken olarak ise İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmak için başlattığı Brexit sürecinin uzaması ve bu süreç yüzünden fabrikalarda yaşanabilecek olan aksaklıklarla başa çıkılabilmesi olduğu düşünülüyor.

BMW, bu ay Oxford’daki Mini fabrikasını, Avrupa Birliği’nden gümrük anlaşmaları olmayan bir çıkış yaşanması halinde olası bir parça temini aksaklığı riskini en aza indirmek için kapatacak. Şu anda Liverpool yakınlarındaki Ellesmere Port fabrikasında Astra modellerini üreten PSA da yakında tesisini kapatmaya hazırlanıyor. Alman otomobil üreticisi ayrıca, İngiltere’deki Hams Hall motor fabrikasını ve Swindon fabrikasındaki preshane ve ara montaj bölümlerini dört haftalığına kapatıyor ve anlaşmasız bir Brexit durumunda motorların ve Mini otomobillerin üretimini İngiltere’den tamamen çıkartmayı planlıyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkması 12 Nisan’a kadar ertelendi, ancak bu tarih daha da ileriye atılabilir. Bu belirsizlik de ülkedeki tüm üreticileri kaygılandırıyor. Fabrikalardaki kapatmalar, çalışanların izinlerini planlayabilmeleri ve tedarikçilerin gerekli ayarlamaları yapabilmeleri için çok önceden haber verilmişti. Anlaşmasız bir Brexit gerçekleşirse, sadece limanlarda tedarikte gecikmeler yaşanmayacak, aynı zamanda yeni gümrük bürokrasisine ve %10’lara varan vergilere yol açacak.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0