BMW, Mercedes, Ford ve VW dörtlüsü ortak şarj istasyonu şirketi kurdu

BMW, Mercedes, Ford ve Volkwagen gibi otomotiv sektörünün önemli oyuncuları bir araya gelerek elektrikli otomobiller için ortak şarj istasyonu şirketi

BMW M otomobilleri elektrikli oluyor!
BMW, INTEL ve Mobileye Özerk Otomobil Platformu Kurdu!
BMW Güney Kore’de İnceleme Altında
BMW, Mercedes, Ford ve VW dörtlüsü ortak şarj istasyonu şirketi kurdu

BMW, Mercedes, Ford ve Volkwagen gibi otomotiv sektörünün önemli oyuncuları bir araya gelerek elektrikli otomobiller için ortak şarj istasyonu şirketi kurdu. Ionity ismi verilen şirket kapsamında yıl sonuna kadar Almanya, Norveç ve Avusturya’da 100 şarj istasyonu kurulacak ve bu istasyonlar her 120 kilometrede bir hizmet verecek.

Elektrikli otomobillerin hızlı gelişimi ve bu gelişimle birlikte ortaya çıkan ortak gereksinimler, bu pazarın önde gelen isimlerini ortak bir projede buluşturdu. BMW Grubu, Daimler, Ford Motor Company ve Volkwagen Grubu (Audi ve Porsche dahil) yüksek hızlı şarj istasyonları için bir araya gelerek Ionity isimli bir şirket kurdu. Avrupa ülkelerinde elektrikli otomobillere özel olarak faaliyet gösterecek olan şirket, halihazırdaki şarj istasyonlarını geliştirmek ve şarj ağını geliştirmek için çalışacak.

Bu yılın sonuna kadar 20, 2018’de ise 50 şarj istasyonu hizmet vermeye başlayacak. 2020 sonunda ise hedef 400 istasyona ulaşmak. Her şarj istasyonu 350 kW’a kadar şarj desteği sağlayacak ve CCS (Combined Charging System) standardına uygun olacak. CSS standardını destekleyen şirketler arasında VW, GM, BMW, Daimler, Ford, Tesla ve Hyundai bulunuyor.

Merkezi Almanya’nın Münih şehrinde olacak Ionity şirketine dahil olan her otomobil üreticisinin şirket üzerinde eşit hisseye sahip olacağı ve diğer üreticilerin de istasyon ağının genişlemesine yönelik desteğine izin verilmesi planlanıyor.

Bu ortak teşebbüs, elektrikli otomobillerin gelişimi ve sürücüler tarafından daha çabuk benimsenmesi adına önemli bir adım. Böylesine büyük bir marka gücü, daha fazla modelin mevcut hale gelmesi ve tüketiciler arasında talebin artmasıyla birlikte şarj ihtiyacının karşılanmasına karşı soru işaretlerini de bertaraf edecektir.

YORUMLAR

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0